Ubytovací služby

Ubytovací služby

By 0 Comment 23. 9. 2020

Když někam jedeme, ať už na dovolenou, nebo na pracovní cestu, nebo třeba na výlet, kde ale budeme chtít přenocovat, vybíráme si ubytování, jaký je rozdíl mezi hotelem a například penzionem?
pokoj pro hosty
Hotel:
Pojem hotel je pravděpodobně nejznámější, jaký si umíme představit, je to ubytovací zařízení, které by mělo mít nejméně 10 pokojů, rozdělují se podle umístění na městské, horské, přímořské, lázeňské a rekreační. Zpravidla, když jedeme do zahraničí, setkáváme se u nabídky hotelů s „hvězdičkami“, co vlastně znamenají? Tyto hvězdičky uděluje Asociace hotelů a restaurací, vždy na dobu 5 let, počet hvězdiček se liší podle zařízení od 1 hvězdičky, což značí turistickou třídu, až po 5 hvězdiček, které značí třídu nejluxusnější. V naší republice nejsou „hvězdičky“ povinné, ale pokud majitel po nich zatouží, musí si zažádat právě u Asociace hotelů a restaurací, která vše posoudí podle daných pravidel.
V hotelu se dále poskytují služby stravovací – v některých si můžete vybrat stravování od snídaně až po plnou penzi, tzn. snídani, oběd i večeři. S formou stravování tzv. all inclusive se většinou setkáte jen v zahraničí.
věšák u křesla
Hostel:
V první řadě si dávejte pozor na to jedno písmenko navíc, hostel vlastně nemá s pravým hotelem nic společného, i u hotelu nižší kategorie dostanete svůj vlastní pokoj a zpravidla přinejmenším snídaně je v ceně, hostel je něco jiného, dříve tak byly označovány turistické ubytovny, dnes je to levná varianta ubytování hlavně v historických městech, ubytování v hostelu Vás vyjde levně, ale připravte se na to, že pokoje mají více lůžek, takže ho můžete sdílet i s úplně cizími lidmi, hygienické zázemí samozřejmě nechybí, ale také slouží více lidem, je to ubytování spíše pro mladé lidi nebo pro studenty, kteří se na daném místě zdrží třeba jen jednu noc. Za levnější cenu však můžete bydlet přímo v historickém centru města.
Penzion:
Ubytování v penzionu se dá přirovnat k ubytování v hotelu, jen to zpravidla bývá ve větších rodinných domech, kde si lidé díky rozměrům domu mohou dovolit penzion vybudovat, penzion totiž musí mít minimálně 5 pokojů, jinak co se týká kvality ubytování, je opravdu srovnatelná s hotelem, a i penziony nabízejí stravování od snídaně, přes polopenzi, až po stravování formou plné penze.