Motorové oleje Molykote pro váš vůz

Motorové oleje Molykote pro váš vůz

By 0 Comment 1. 12. 2018

Automobilových olejů existují desítky typů od mnoha různých výrobců. Ať už vyberete olej značky Castrol, Molykote , Paramo nebo Shell či Total, jejich kvalita je přibližně na shodné úrovni. Výrobci totiž musí dodržet stanované parametry velmi přísných norem. Pouze byste měli vědět, jaký typ oleje do svého vozu použít, a k tomu slouží jeho specifické označení.

olej

Označení automobilových motorových olejů má svůj význam

Každý motorový automobilový olej se značí dvěma specifickými symboly. Prvním je např. 10W-40 a druhým např. ACEA A2/B2. První symbol předepisuje viskozitu maziva při různých teplotách – a to úplně první číslo značí schopnost motoru rozběhnout se při nízké teplotě. Čím nižší číslo, tím silnější mráz a spolehlivé mazání motoru. Pro naše klimatické pásmo stačí rozmezí od 5W do 10W, případně kdo bydlí vysoko v horách nebo v horských mrazových kotlinách, měl by sáhnout po oleji 0W.

Číslo za pomlčkou je naopak schopnost mazat při vysokých teplotách. Kdo jezdí spíše po městě, měl by použít mazivo 5W-30 nebo 10W-30 a kdo jezdí hlavně delší trasy, vhodnější je 5W-40.
Velice důležité je především to druhé označení, které určuje, zda je mazivo vhodné pro vznětové nebo zážehové motory (naftové či benzínové). Např. ACEA A2/B2 znamená, že písmeno A je specifikováno pro benzínový motor a písmeno B pro naftový. Tento olej lze tedy použít pro oba typy motoru. Čísla u písmen A nebo B jsou důležitá, např. čtyřka se používá pro motory s přímým vstřikováním, jednička a pětka pro vozy se sníženou viskozitou např. u vozů Renault, Citroen, Peugeot a Ford atd.

výměna oleje

U některých vozů však musíte počítat s vlastním specifickým označením maziv, týká se to např. aut Mercedes, Volkswagen a Ford. Renomovaní výrobci olejů se však snaží konzumentům situaci ulehčit s tím, že na svých výrobcích uvádí, pro které vozy jsou produkty vhodné.