Financování bydlení i se záznamem v registrech

Financování bydlení i se záznamem v registrech

By 0 Comment 14. 8. 2018

Možná už jste někdy v minulosti slyšeli o registrech, jako jsou BRKI, Solus, CERD apod. Ve všech případech se navíc jedná o registry, které doslova nesou údaje o bonitě klienta. Patří zde tedy platební morálka, množství půjček apod. Nachází se zde i záznamy o plnění závazků vůči službám operátorů aj.
posezení v podkroví.jpg
Možná jste si někdy i vy sami vyzkoušeli, jak moc těžké je získat se záznamem nějakou půjčku či úvěr. V takové bance vám vaši žádost okamžitě zamítnou a nepomůže vám dokonce ani to, že máte daný rest v registrech už dávno splacený. Záznamy jsou veřejné 5 let a teprve po uplynutí této doby si můžete zažádat o jejich vymazání.
Tím se situace nejvíce komplikuje lidem, kteří potřebují peníze například na řešení bydlení. Nejčastěji se tedy jedná o rekonstrukce, stavbu nebo koupi domu či bytu. Existují ale i jiné možnosti, které registry nijak neberou v potaz. Ano, je řeč o hypotéce bez registru.
Často ani nebankovní společnosti záznamy buď nekontrolují vůbec, nebo některé informace tolerují.
Nejdůležitější podmínkou je ale ručení vaši nemovitosti, která pokryje požadovanou částku. Bohužel to není moc výhodné, ale na druhou stranu je to velká motivace splácet půjčené peníze. O bydlení by totiž nechtěl přijít nikdo.
Je obvyklé, že můžete získat hypotéku od 75 – 90% tržní hodnoty nemovitosti. Podmínky pro získání si navíc každá společnost určuje sama. Pokud navíc máte záznam v registru, může to být ještě podmíněno ručitelem, spoludlužníkem, nižší částkou, vyšším úrokem apod.
hezká ložnice.jpg
Samotná nebankovní hypotéka bez registru je tím nejideálnějším řešením. Nejen pro ty, kteří mají záznam, ale i pro ty, kteří jej nemají. Pro někoho to může být úplně nová šance a to, i když v minulosti pochybil.
Ručení nemovitosti je velký oříšek a proto si musí každý klient pečlivě a řádně rozmyslet, jestli bude takového závazku vůbec schopen dostát.
Pokud se vám naskytla příležitost, měli byste ji chytit za pačesy, dokud tady ještě je. Je důležité přitom mít ale na paměti, že se nesmíte zbytečně dostat do finančních problémů.