Bazénová sůl se využívá pro desinfekci vody

Bazénová sůl se využívá pro desinfekci vody

By 0 Comment 11. 9. 2019

Využívání mořské soli pro účely desinfekce vody v bazénech a vířivkách oslovuje čím dál více zákazníků. Proč je tento způsob populární a v čem spočívají jeho přednosti? Jde o princip rozkladu soli, resp. roztoku s vodou na jednotlivé části, přičemž se do nádrže uvolňují záporně nabité chlorové ionty. Ty působí jako desinfekční prostředek, ale mají ve srovnání s klasickými chlorovými tabletami určité výhody.

sůl

Způsob šetrný k pokožce a sliznicím

Chlorové ionty reagují s vodíkem ve vodě za vzniku slabé kyseliny chlorné, jejíž přímé působení na pokožku nezpůsobuje agresivní reakce, to je také důvod k tomu nahradit tímto způsobem chlorování vody tabletami chlornanu sodného. Zvláště tam, kde se v bazénu pohybují malé děti nebo osoby s přecitlivělou pokožkou. Někteří lidé se mylně domnívají, že jde o alternativu bezchlorové chemie, tento mýtus je však třeba vyvrátit vzhledem ke skutečnosti, že se v průběhu elektrolýzy na elektrodách uvolňují ionty sodíku a chlóru, z nichž se sůl skládá.

Vyšší počáteční investice – levný provoz

Solinátor je zařízení, kde dochází k elektrolytickému rozkladu solného roztoku ve vodě. Systém je vybaven detekčními sondami, které monitorují obsah soli v bazénu a obsah částic chlóru a upozorňuje obsluhu na případné výkyvy. Vyšší počáteční investice je vyvážena nízkými náklady na provoz, není třeba pak dokupovat chlorové tablety a testery, pouze bazénovou sůl, která je levnější.

bazénová sůl

Chlorový zápach

Voda takto ošetřená nezapáchá chlórem, systém se stará o dodržování optimálního pH a tím pádem také o ideální poměr rozpuštěných chlorových iontů. Odpadají další investice do bazénové chemie a také čas tímto způsobem strávený. Zároveň obsluha manipuluje pouze s mořskou solí, která je nezávadná po zdravotní stránce. Práce s chlorovými tabletami naopak vyžaduje přísná bezpečnostní opatření, zvláště tam, kde se pohybují malé děti a domácí zvířata.