Speciální výživa ve sportu

Speciální výživa ve sportu

By 0 Comment 2. 9. 2020

           
                Sportovci jsou lidé, kteří díky pohybu vydávají mnohem více energie než většina populace. Zdravá výživa by měla být v jejich případě samozřejmostí. Ne každý však ví, co si tělo zmáhané sportovní aktivitou žádá. Sportovní výživa má své zákonitosti. V současné době je na trhu nepřeberné množství různých tzv. výživových suplementů, které napomáhají zlepšovat výkony, urychlují regeneraci unavených svalů, ovlivňují jejich růst či působí na redukci hmotnosti. V následujících řádcích si představíme funkce nejznámějších druhů suplementů.

speciální výživa

Proteiny

                Protein neboli bílkovina, je základní stavební jednotka v těle člověka. Mimo jiné se to týká především svalové hmoty, jejíž formování je pro většinu sportovců stěžejní.  Proteinové instantní nápoje jsou tak pravděpodobně nejprodávanější kategorií sportovních suplementů. Bílkoviny samozřejmě přijímáme v běžné stravě (maso, luštěniny aj.), sportovci s cílem nabrat svalovou hmotu však musejí přijímat mnohem větší dávky. Proteinové suplementy obsahují od 65% do 95% bílkovin v každé dávce. Ty jsou speciálně zpracované tak, aby se rychle vstřebaly a dostaly přímo ke svalům. Navíc po náročném tréninku pomáhají tělu lépe regenerovat a dokáží člověka zasytit. Jsou tak vhodným doplňkem do diety.

BCAA

                Jedná se také o bílkoviny. Jsou obsaženy ve většině instantních proteinových nápojů. Na rozdíl od proteinových suplementů však obsahují pouze esenciální aminokyseliny leucin, izoleucin a valin. Jejich funkcí je především ochrana a regenerace svalů a proteosyntéza (proces tvorby nových svalových vláken) a během námahy tak dochází k největším ztrátám právě těchto látek. BCAA se prodávají většinou ve formě tablet, hotových nápojů, či instantních prášků.

Kreatin

                Kreatin je látka tělu vlastní. Ve svalech funguje jako zásobovač energie. Ke zvýšení jeho hladiny v těle slouží suplement kreatin monohydrát. Ten urychluje ve svalech tvorbu ATP – základního zdroje pro svalovou práci. Tím dosáhneme vyšší výkonosti a urychlíme regeneraci.
posilování rukou

Všeho s mírou

                Všechny dostupné suplementy jsou přísně testovány a nepředstavují tak riziko pro zdraví člověka. K dostání jsou další druhy – spalovače tuků, vitamíny a iontové nápoje, kloubní výživa a mnoho dalších. Nicméně je nutné zmínit, že nic se nemá přehánět. Žádný ze suplementů nebude účinný, pokud neupravíme jídelníček. Není možné výživovými doplňky nahradit pestrou a vyváženou stravu; suplement není náhražka, ale doplněk!