Omán – luxusní dovolená jen pro náročné

Omán – luxusní dovolená jen pro náročné

By 0 Comment 7. 9. 2019

Oblast Blízkého východu obecně nepatří mezi ty nejnavštěvovanější na světě. Existují zde poměrně důležitý výjimky v podobě bohatých států Perského zálivu (Bahrajn, Spojené arabské emiráty) a dalších „ostrůvků“, o nichž lze mluvit jako o rušných. Mezi ně například patří Izrael či Saudská Arábie (ta je nejnavštěvovanější zemí v rámci muslimské komunity, neboť se zde nacházejí nejvýznamnější města islámu Mekka a Medina). Mimo tyto exponovaná místa leží stát, který se stal dovolenkovou destinací pro bohaté klienty v posledních několika letech.
zulfa mešity
Tímto státem je Omán. Leží na samém jihu Arabského poloostrova. O ten se dělí se svým sousedem Jemenem. Tyto dvě země jsou jako nebe a dudy. Stabilní a otevřený Omán divoce kontrastuje s válkou zmítaným Jemenem. Dalším sousedem na pevnině je již zmiňovaná Saudská Arábie. Hlavním městem je přístavní město Maskat. V zemi žije asi 5 milionů lidí a státním náboženstvím je islám. Domluvíte se zde arabsky a hodně rozšířená je angličtina. Omán je monarchií, které v současnosti vládne sultán Kábus ibn Saíd, který vládne již 49 let. Jeho zásluhou se ze země stal moderní stát, který ale stále ctí původní tradice. To je právě to, co sem táhne davy turistů – tradiční styl života v moderním hávu.
musandam peninsula
Nejvýznamnější památky, které jsou v současnosti turistům odhaleny, jsou palác Al Alam, mešita sultána Kábuse a pobřežní pevnosti Nazvá, Bahla. Poslední jmenovaná je dokonce na seznamu UNESCO. Do země se však jezdí především za luxusním pobřežím. Nejexponovanějším místem je jihozápad země v oblast Dafár. Hotely jsou velmi drahé, ale nabízejí jen prvotřídní služby.
lodě u majáku
Nejen plážemi živ je turista v Ománu. Vyhledávaným cílem výletníků je pohoří al-Hadžar. Pouštní klima v horách vymodelovalo úchvatné scenérie. Obliba výletů do této oblasti je dána poměrně kvalitní sítí komunikací. V pohoří Džebel Achdar je pro návštěvníky postaven hotel Alila. Tento monument spojuje tradiční architekturu s moderními prvky. Vrcholem je pak bazén na střeše, který nabízí výhled do údolí. V poušti pak můžete objevit i druhou největší jeskyni světa – Majlis al Džinn.
Omán je zkrátka perlou Arabského poloostrova, kde se moderní svět báječně promísil s místní tradicí.