Meduňkový sirup pro pitný režim

Meduňkový sirup pro pitný režim

By 0 Comment 22. 8. 2021

Meduňku sbírali naši předkové pro její léčebné účinky a jeden z nejznámějších výrobků, který vznikl již před více než třemi sty lety, byly tzv. karmelitánské kapky. V lidovém léčitelství je meduňka lékařská vyhledávána pro své zklidňující účinky, zejména pro trávicí trakt a nervovou soustavu.

Využívá se pro zmírnění stresu, zlepšení spánku a trávení, a to v různých formách. Nejčastěji jako čajový odvar, aromaterapeutické esenciální oleje a rovněž i jako sirup. V meduňce se nachází řada látek, jako jsou třísloviny, triperteny, silice a flavonoidy a mimo jiné i kyselina rosmarinová, s výraznými antioxidačními vlastnostmi, a jako prostředek proti patogenním mikroorganismům.

rostoucí meduňka

S meduňkou se můžete setkat i v některých okrasných či užitkových zahradách, neboť se poměrně snadno pěstuje, a lidé si ji suší a využívají pro domácí použití. My bychom vám ovšem rádi naznačili, že lze meduňku využívat i v podobě chutného sirupu, pro přípravu zdravých a osvěžujících nápojů pro každodenní pitný režim, a to bez chemických konzervantů a rafinovaného cukru, které brzdí, či zcela anulují příznivé zdravotní účinky ovocných a bylinkových výluhů nebo šťáv, s nimiž se můžete setkat v obchodní síti.

meduňkový ča

Sirupy střídejte

Upnout se na jeden typ sirupu a míchat jej do vody v domnění, že právě tento je pro nás nejvíc prospěšný, a žádný jiný, je nesmysl. V přírodě kolem nás je mnoho cenných bylin a druhů ovoce, které je rozumné mezi sebou prostřídávat. Mít na výběr je zkrátka přirozené, a čím je výběr pestřejší, tím lépe. Meduňkový sirup Eshop.koldokol s heřmánkem lze tedy vhodně doplnit např. rakytníkem, černým rybízem, hruškovým džemem, švestkovými povidly, jablečným moštem či pyré a mnoha jinými druhy čerstvého či sušeného ovoce nebo ovocných sirupů a šťáv. Platí to i pro bylinkové čaje, jako je máta, fenykl, meduňka, třezalka, řebříček, kozlík nebo třeba velmi oblíbený keř rooibos.