Cukr všude kam se podíváš

Cukr všude kam se podíváš

By 0 Comment 10. 9. 2020

Cukr, ať už rafinovaný nebo přírodní, bílý nebo třtinový, je zkrátka všude. Nemluvíme teď jenom o sladkostech a cukrovinkách, ale také v pečivu, v nápojích, v minerálních vodách. Naprosto všude. Ani nevíte, kolik cukru do sebe za celou vaši existenci naperete. Všichni jsme tak trochu ujetí na cukru. Zkuste si žít bez cukrovinek a pijte jenom čistou vodu – zažijete peklo. Cukr je zkrátka návyková droga, které se velmi těžko zbavujete. Lékaři a vědci ji pomalu zařazují do kategorie závislostí, tu cukrovou závislost, protože má prakticky ty samé účinky a ty samé negativní důsledky, co dlouhodobé požívání jiných „drog“, které si dopřáváme spíše rekreačně.
lžíce a vidlička

Terč? Děti!

Nejsnadnější terč a také nejsnadnější závisláci jsou u nás děti. Dítě neodolá zářivému bonbonu nebo barevnému pití, co chutná ještě líp. Můžete dítě držet celý život daleko od cukrovin, ale stačí jedna paní učitelka ve školce nebo snad i prarodič a máte vystaráno. Nejhorší jsou vzdálení příbuzní, kteří ještě stále žijí v domnění, že pořádně mastný salám je to pravé ořechové a že do dětí se musí tlačit sladkosti, jinak nemůžou být „šťastné“ a vědět, co to je život. Jenže dítě, které si navykne jíst sladkosti, poté nechce nic jiného než sladkosti. Jestli máte malé sourozence či děti, můžete si to sami vyzkoušet. Dítě nebude chtít jíst oběd ani zeleninu, přestane mu to chutnat, protože zkrátka chuťové buňky zažívají při sladkosti úplně jiné vzrůšo, zatímco u zeleniny si jen tak polehávají. Dítěti už, v porovnání se sladkým, připadá všechno mdlé a nelibé.
ovocné želé 

Lidé jsou to samé

Zkuste vysadit cukr a dejte si tak měsíc. Najednou zjistíte, že zelenina nechutná tak mdle, začne se vám vracet přirozená chuť. V dospělosti se přece jen daleko více ovládáte, než když jste malé děti, které by nejraději mlsaly celý den. Ty pak mohou doslova pohánět elektrárnu svojí energií.
candy bonbony 
Je otázka, zda-li se dá cukru efektivně vyhýbat, když jsou velké porce i v pití? O škodlivosti cukru vyšlo hned několik desítek studií, přesto spotřeba vůbec neklesá, ba naopak.